Det blev ett antiklimax i Mikaela Lauréns comeback då motståndaren drog axeln ur led redan i första ronden.
Mikaela Laurén ställdes mot Mariami Nutsubidze
Rond 1
Mikaela står för pressen, hon kliver på och pumpar på med jabben. Ingen som hittills satt en riktig prägel på matchen. Nutsuvidze backar en del, får ta emot en del volym. Mikaela får in en fin träff och Nutsuvidze ser skakad ut. Hon backar bak och tar mycket stryk från Mikaela. Det ser ut som att Nutsuvidze axel gått ur led. Efter att armen fastnade lite i en clinch samtidigt som hon rörde sig undan kunde man se hur armen blev hängandes. Hon kan inte lyfta på sin högra arm i rondvilan. Matchen kommer inte att fortsätta.
Resultat
Mikaela Laurén besegrar Mariami Nutsubidze via TKO i rond 1
En ilsken Laurén efter matchen
Under intervjun i efter matchen anklagade Laurén sin motståndare för att ha fejkat sin skada. Hon menade att det skulle vara för att ta sig ur matchen utan att själv behöva ge upp. Hon var märkbart upprörd och påstod att Nutsubidze genom hela ronden ska ha visat tecken på att vilja ta sig därifrån.
Jag är så otroligt besviken. Fejka inte en skada. Jag är jättearg, jag är jättebesviken. Jag har varit borta i fyra år, jag hade hoppats på en längre match.
Urprungligen skulle Mikaela ha mött rumänska Ioana Fecioru. När hon hoppade av fick ovannämnda Nutsuvidze hoppa in.
Läs mer om galan här.